Select Page

Kalbant apie medinius laiptus dažnai užmirštame vieną iš pagrindinių laiptų detalių, be kurių jais lipti gali būti gana sudėtinga. Tai laiptų turėklai. Jų būna įvairiausių formų ir gaminami jie iš įvairių medžiagų, ne vien tik medžio.

Turėklai laiptams paprastai įsivaizduojami mediniai, lygūs, švelniai nušlifuoti, į laiptų pakopas besiremiantys paprastais tašeliais. Tai klasikinis ir paprasčiausias turėklas, kuris niekuo neišsiskiria, o taip pat dideliu originalumu net nekvepia. Jei pirkdami stalą renkamės iš kelių variantų, stengiamės, kad jis būtų kažkuo originalus ir unikalus namų interjere, tad kodėl to paties nepadarius ir su turėklais. Būtent mediniai turėklai puošia laiptus, kurie turi būti ne tik funkcionalūs, bet ir tvirti.

Turėklai laiptams yra gana paprastai padaromi tik paprastiems, klasikiniams laiptams, kurių pastaraisiais metais užsakoma vis mažiau ir mažiau. Mediniai laiptai yra daromi pagal individualų užsakymą ir dažnai turi vieną svarbų tikslą – taupyti namo erdvę. Su klasikinės konstrukcijos laiptais tai padaryti be galo sunku, todėl yra pasirenkami sraigtiniai laiptai arba spiraliniai laiptai, kurie išdėstomi aplink vieną pagrindą apskritimu. Turėklai tokiems laiptams yra gana sudėtingi, nes reikalauja labai tikslių matavimų. Be to jie turi būtį ir stilingi, nes ne veltui apskritimas laikomas tobuliausia geometrine figūra. Čia panaudojami netradiciniai sprendimai, turėklai gaminami ne vien tik iš medžio, bet dar ir iš metalinių konstrukcijų. Dažnai turėklai papuošiami tam tikrais raštais ir figūromis.

Turėklai paprastai daromi iš to paties medžio, kaip ir laiptai. Jei gaminami uosiniai laiptai, tai greičiausiai ir turėklai bus iš uosio. Jiems gali būti panaudotos skirtingos apdirbimo technologijos, tačiau tai taikoma gana retai. Paprastai jei laiptai yra beicuojami, tai ir turėklai taip pat beicuojami – juk tai vieningas kūrinys ir interjero sprendimas. Laiptai ant metalinės konstrukcijos dažnai apsprendžia ir turėklų dizainą. Juose taip pat turi būti panaudotas metalas. Kai kurie turėklai yra kalvystės meno kūriniai, kurie su tam tikru medžiu atrodo ne tik natūraliai, bet ir prabangiai.

Mediniai laiptų turėklai yra patvarūs pakankamai, tačiau jais šliuožti nerekomenduojama dėl kelių priežasčių. Pirmiausiai tai pavojus sveikatai ir gyvybei. Kita priežastis, turėklai yra tiesiog gadinami. Jų taisymas yra gana sudėtingas, todėl čiuožinėti sėdyne geriau vandens parke ar kieme esančioje vaikų žaidimų aikštelėje. Turėklai, kaip ir laiptai reikalauja tokios pat priežiūros. Kadangi pagaminti iš natūralaus medžio, jie gali būti jautrūs per didelei drėgmei, taip pat valant reiktų naudoti specialias priemones.